Vyhľadávanie:

Mesto Tvrdošín

Šachový oddiel

Šach

3. liga C1

výsledky

4. liga C12

výsledky

 

História šachu v Tvrdošíne 

  
Začiatok súťažného šachu v Tvrdošíne sa traduje do osemdesiatich rokov minulého storočia, kedy Tvrdošín začal hrávať okresnú súťaž v rámci severnej Oravy. V tom čase sa o šachový život starala dvojica zanietencov pre šach - Ing. Dušan Kmeť a Ing. Ján Marec.  Pod ich vedením  v  roku 1983 Tvrdošín  postúpil do 4. ligy, kde v tom čase z Oravy hrávali družstvá Dolného Kubína, Námestova, Nižnej, Trstenej a Zubrohlavy. V tých rokoch, bol väčší záujem o šach medzi mládežou, ako je to teraz. Od roku 1987 sa o celé šachové dianie stará František Medvecký. Tvrdošín v minulosti väčšinou bojoval o záchranu a v roku 1995 vypadol zo 4. ligy. V roku 1996 si opäť vybojoval postup  do 4. ligy a ako nováčik bol najväčším prekvapením súťaže, keď postup do 3. ligy mu unikol iba o vlások. Pri rovnosti bodov s vojakmi z Liptovského Mikuláša rozhodol vzájomný zápas, ktorý Tvrdošín prehral. Taktiež o rok mali smolu, keď sa začalo trojbodové hodnotenie zápasov, neprehrali ani zápas a pri rovnosti  bodov s KTK Liptovský Mikuláš rozhodli dve remízy - čo bola strata 4 bodov, aj keď s KTK vyhrali, tak to bola strata iba troch bodov. Po starom by postupoval Tvrdošín.
Sen o postupe do 3. ligy sa im splnil v sezóne 2004-05. Do tejto  sezóny  išli s jediným cieľom a to bol postup do tretej ligy. Pred sezónou výrazne posilnili mužstvo o výborných hráčov ako sú: Anton Šingliar (ELO - 2184), Ján Španko (2086) a Pavol Chmelár (2019). Prvý zápas sezóny  nezvládli podľa očakávania. V Lúčkach viedli už 4:1 a  nakoniec iba zremizovali. Ale potom všetky zápasy vyhrali  a tak potvrdili  postup iba s jedinou remízou a s desiatimi výhrami s rekordným náskokom 11 bodov pre druhým Dolným Kubínom C. Ich ambície v 3. lige boli udržať sa v tejto súťaži aj pre ďalšie ročníky. Ako nováčik úlohu splnili a skončili na veľmi peknom 8. mieste. O rok neskôr, v sezóne 2006-07 posilnili ešte o jednu šachovnicu (Pavol Palider) a bojovali o postup s Medea Martin, s ktorým iba remizovali a to stačilo hosťom na postup. Tvrdošín skončil na 3. mieste, čo je najlepšie umiestnenie v histórii Tvrdošínskeho šachu.
O celú šachovú agendu oddielu sa stará František Medvecký, ako vedúci mužstva a tréner v jednej osobe. Výdatne mu pri tom pomáha Ján Španko ako organizačný pracovník a tréner. Taktiež aktívne im pritom pomáhajú ostatní členovia šachového oddielu a to svojim zodpovedným prístupom ku plneniu si povinností a to nielen hráčskych.

 

Históriu šachu v Tvrdošíne písali:

  
Ing. Dušan Kmeť, Ing. Ján Marec, Ján Kubala, František Špavor,
  Štefan Franček, Karol Štefanides, Zdeno Todek, Ján Buczacki.
  
  

V súčasnosti má Šachový oddiel ŠK Tvrdošín 3 družstvá:

  
ŠK Tvrdošín A: 
  
Hrá 3. ligu v rámci Žilinského kraja a darí sa mu výborne. V súťažnom ročníku 2006/07 družstvo skončilo na štvrtom mieste a od postupu do 2. ligy ho delili len tri body. Táto súťaž sa hrá na 8-mich šachovniciach. Za víťazstvo družstva získa 3 body za remízu bod. Hracie tempo je 2 hodiny na 40 ťahov, kedy je časová kontrola a potom sa hrá ešte 1 hodinu do konca partie.
A Družstvo hrá v zložení:
kmeňoví hráči - Ján Španko, František Medvecký, Dušan Gembala, Pavol Chmelár, František Comorek, Ľubomír Vnenk, Štefan Kružliak, Ján Šebesta, Pavol Surovčík,
licenční hráči:  Juraj Zavarský a Vladimír Bálint
  
ŠK Tvrdošín B: 
  
Hrá 4. ligu v rámci okresov Oravy a Liptova. Aj toto mužstvo si vedie veľmi dobre. V ročníku 06/07 skončilo na druhom mieste a to iba bod za D. Kubínom C. Táto súťaž sa hrá rovnakým spôsobom ako 3. liga.
B Družstvo hrá v zložení: 
kmeňoví hráči: František Medvecký, Štefan Kružliak, Ján Šebesta, Michal Španko, Eugen Šiška, Peter Šiška, Ján Medvecký, Michal Kudlačák, Ján Britaňák, Jaroslav Broz
licenční hráči: Ján Španko, Pavol Chmelár, František Comorek, Karol Štefanides
  
ŠK Tvrdošín C: 
  
Hrá 5. ligu, je to medziokresná súťaž medzi okresmi Námestovo a Tvrdošín. Minulý ročník vyhralo naše C družstvo pred Trstenou. Trstená postúpila do 4. ligy. Naše mužstvo nemalo záujem o postup do 4. ligy, kde už hrá naše B družstvo.
Medziokresnú súťaž ako riaditeľ vedie František Medvecký. Táto súťaž sa hrá na 5-tich šachovniciach a turnajovým spôsobom. Hracie tempo je 30 minút na celú partiu.
V tejto súťaži si môžu zahrať aj tí, ktorí nie sú členovia Slovenského šachového zväzu.

 

Šach